חיפוש

כדאי לפזר השקעות...

שוקי ההון עוברים טלטלות רבות מאז פרוץ וירוס הקורונה לחיינו. הכלכלה במרבית המדינות בעולם, עוברת זעזועים קשים, והדיפרנציציה בין המדינות, נובעת בעיקר מתיפקודי הממשלות והבנקים המרכזיים במדינות השונות והתגייסותם לתמוך באזרחים ובעסקים. התנהגות זו של הגופים הפיננסיים והשולטים העיקריים, משפיעה רבות על תיפקוד שוקי ההון. הבנק המרכזי האמריקאי והמימשל, ׳מדפיסים כסף׳ ומעבירים אותו לשווקים, לעסקים ולאזרחים, בהיקפים עצומים, ואלה מספקים דלק לעליות בשווקים. לאור זאת, ארה׳ב די מובילה בהתאוששות הפנומלית של הבורסות שלה, וגם בזכות המישקל הגבוה של חברות הטכנולוגיה במדדים שלה, שכן אלה, דווקא מתחזקות בצל המשבר ומרבית המשקיעים כיום משקיעים באמצעות קרנות המחקות מדדים. אצלינו המצב פחות טוב, גם לאור העובדה שתיפקוד הממשלה שלנו פחות מוצלח ולא מספק בנתיים איזה שהוא אופק עם תקווה לעסקים ולמשקיעים וגם מכיון שבמדדים הגדולים בבורסה בתל אביב, יש הרבה חברות שנפגעו מאד מהמשבר כמו חברות נדל׳ן, ביטוח, בנקים, אנרגיה ועוד. אבל.. גם בארצות הברית ׳לא לעולם חוסן׳! המחירים בנסד׳ק כבר מאד גבוהים והגרעון הגבוה ותפיחת החובות העצומה, אולי יום אחד (?), יגרמו לירידות ואפילו קשות.

בטווח הקצר, נראה כנראה עוד הזרמות של כספים לכלכלה ( בשבוע שעבר הבנק המרכזי הארופי הודיע על הזרמה של 750 מיליארד יורו נוספים) וגם בארצות הברית מצפים להזרמה נוספת. בשילוב עם העובדה שהריבית ׳מסתובבת׳ סביב ה 0, יש סכוי שנראה עוד הזרמות של כספי משקיעים לשוקי המניות, מה שיעלה עוד יותר את המדדים. בארצות הברית כבר ממליצים מזה זמן, להיות באלוקציה של 60/40 בתיק ההשקעות, כאשר להבדיל מרוב תיקי המשקיעים בישראל, החלק הארי הוא במניות. קולות לא מעטים טוענים שכדאי לשנות כיום ל 80/20!!! אך די ברור שאם בשנים האחרונות, תיק של 60/40 הניב כעשרה אחוז בשנה, בשנים הבאות התשואות תרדנה, אולי ל 5 אחוז או אף פחות. מנהלי השקעות גדולים בארצות הברית, כמו למשל ריי דליו, בעלים ומנכ׳ל של קרן הגידור הגדולה בעולם, ברידג׳ווטר, ממליץ כיום פשוט לפזר השקעות. לא להשקיע רק במדינה אחת ולא רק במטבע אחד ולא בסוג נכס אחד.

כמו רבים אחרים (וגם אני 😀) הוא ממליץ להשקיע במתכות ובמיוחד בזהב ( גם הכסף עולה יפה מאד בשבועות האחרונים) וגם לשקול השקעות בסין. ארצות הברית תאבד כנראה את הדומיננטיות הבלעדית שלה בעולם והמצב יתייצב כנראה על דואופול שולט ומוביל, של ארצות הברית וסין. סין לא תמשיך להציג את שעורי הצמיחה שהציגה בשנים האחרונות והיא גם סובלת מהתבגרות האוכלוסיה ומבעיות נוספות, אבל היא מתאוששת יפה מהקורונה, הממשלה תומכת בכלכלה ובעסקים ( וגם מעודדת את שוק ההון) ונראה ש׳שווה להעיף מבט׳ 😀, גם לשם.

הערה: אין לראות בנכתב לעיל, המלצת קניה או מכירה של ניירות ערך.