חיפוש

מה חדש בתחום הקרנות המחקות מדד?

מה קורה בעולם בתחום הקרנות המחקות מדדים?


המגמה הבולטת בשוקי ההון בשנים האחרונות, היא מעבר משקיעים להשקיע יותר באמצעות קרנות מחקות מדד וקרנות סל, על חשבון קרנות הנאמנות המסורתיות ועל חשבון אחזקות בודדות במניות ואג"חים.

מכשיר ההשקעה הזה, שהושק לראשונה בארצות הברית על ידי חברת וואנגארד של ג"ון בוגל, בשנת 1975 ו"עשה עלייה" בשנת 2000, הפך לאחרונה למכשיר ההשקעה הפופולרי ביותר בקרב משקיעים.


יתרונותיו רבים: קודם כל מחיר זול יחסית ואפקטיביות בהשגת מטרות ההשקעה, בהשוואה לקרנות הנאמנות המסורתיות.

נגישות גבוהה, מבחר גדול של כסוי תחומים שונים והעובדה שנדרש פחות ידע וזמן מחקר בהשוואה לבחירת מניות או אג"חים ספציפיים והשקעה בהם.

לישראלים יש יתרון חשוב נוסף, וזה ההיצע של קרנות מחקות מדדים בבורסות שונות בחו"ל, שאנחנו יכולים לקנות כאן בארץ בשקלים, וברבות מהן גם לנטרל את השפעת שערי המטבע על התשואה.

עם חלוף השנים, התחום הולך ומשתכלל ומשתנה.

"הדור הבא" של הקרנות המחקות מדד כבר כאן די מזמן, ומדובר בקרנות הסמרט בטא.

קרנות הסמרט בטא הן בעצם שילוב מסויים של קרן מחקה מדד לקרן נאמנות מסורתית. כלומר, הבסיס לקרן הוא מדד או מדדים מסוימים, אך בית ההשקעות שמשיק קרן מהסוג הזה, מייצר קונספט חדש, אחר, שמבוסס על המדד או המדדים שנבחרום, אך עושה בו שנוי, טוויסט מסוים.


בשנה האחרונה, יש "כוכב" אחר בתחום הקרנות הללו.

קרנות המחקות מדדיים נושאיים (תמטיים).

אלה קרנות שמחקות מדדים יותר ספציפיים וצרים, ובד"כ בתחומים ש"נמצאים בכותרות", שהערכות הן, שהם צפויים לצמוח יפה בעתיד, מה שיתגמל את המשקיעים בהן.


הקרנות הללו, המחקות מדדים תמטיים, עלו בחדות בשנה האחרונה, הרבה הרבה יותר מהעלייה בהשקעה בקרנות ה"כלליות".

לדוגמא: השקעה בקרנות מחקות מדדים בתחומים פופולריים, כמו אנרגיה ירוקה, רובוטיקה, מיחשוב ענן, אבטחת מידע, חברות המוליכים למחצה, רפואה גנומית, מכוניות חשמליות ועוד...

כאשר המגמה הגורפת! לאחרונה, היא השקעה בחברות שמקפידות על SEG, כלומר התנהגות נאותה וערכית בתחומי השמירה על איכות הסביבה ובתחומים חברתיים ושמירה על מימשל תאגידי נאות.

מנהלי השקעות מספרים, ש"דרישה" כזו מגיעה גם מהלקוחות שלהם, שרוצים שההשקעות שלהן ייעשו רק או בעיקר, בחברות ששומרות על התנהגות נאותה בתחומים אלה.

השקעות אלה נקראות השקעות אימפקט - יש להן השפעות על הסביבה.