חיפוש

מה חדש בתחום הקרנות המחקות מדד?

מה קורה בעולם בתחום הקרנות המחקות מדדים?


המגמה הבולטת בשוקי ההון בשנים האחרונות, היא מעבר משקיעים להשקיע יותר באמצעות קרנות מחקות מדד וקרנות סל, על חשבון קרנות הנאמנות המסורתיות ועל חשבון אחזקות בודדות במניות ואג"חים.

מכשיר ההשקעה הזה, שהושק לראשונה בארצות הברית על ידי חברת וואנגארד של ג"ון בוגל, בשנת 1975 ו"עשה עלייה" בשנת 2000, הפך לאחרונה למכשיר ההשקעה הפופולרי ביותר בקרב משקיעים.


יתרונותיו רבים: קודם כל מחיר זול יחסית ואפקטיביות בהשגת מטרות ההשקעה, בהשוואה לקרנות הנאמנות המסורתיות.

נגישות גבוהה, מבחר גדול של כסוי תחומים שונים והעובדה שנדרש פחות ידע וזמן מחקר בהשוואה לבחירת מניות או אג"חים ספציפיים והשקעה בהם.

לישראלים יש יתרון חשוב נוסף, וזה ההיצע של קרנות מחקות מדדים בבורסות שונות בחו"ל, שאנחנו יכולים לקנות כאן בארץ בשקלים, וברבות מהן גם לנטרל את השפעת שערי המטבע על התשואה.

עם חלוף השנים, התחום הולך ומשתכלל ומשתנה.

"הדור הבא" של הקרנות המחקות מדד כבר כאן די מזמן, ומדובר בקרנות הסמרט בטא.

קרנות הסמרט בטא הן בעצם שילוב מסויים של קרן מחקה מדד לקרן נאמנות מסורתית. כלומר, הבסיס לקרן הוא מדד או מדדים מסוימים, אך בית ההשקעות שמשיק קרן מהסוג הזה, מייצר קונספט חדש, אחר, שמבוסס על המדד או המדדים שנבחרום, אך עושה בו שנוי, טוויסט מסוים.


בשנה האחרונה, יש "כוכב" אחר בתחום הקרנות הללו.

קרנות המחקות מדדיים נושאיים (תמטיים).

אלה קרנות שמחקות מדדים יותר ספציפיים וצרים, ובד"כ בתחומים ש"נמצאים בכותרות", שהערכות הן, שהם צפויים לצמוח יפה בעתיד, מה שיתגמל את המשקיעים בהן.


הקרנות הללו, המחקות מדדים תמטיים, עלו בחדות בשנה האחרונה, הרבה הרבה יותר מהעלייה בהשקעה בקרנות ה"כלליות".

לדוגמא: השקעה בקרנות מחקות מדדים בתחומים פופולריים, כמו אנרגיה ירוקה, רובוטיקה, מיחשוב ענן, אבטחת מידע, חברות המוליכים למחצה, רפואה גנומית, מכוניות חשמליות ועוד...

כאשר המגמה הגורפת! לאחרונה, היא השקעה בחברות שמקפידות על SEG, כלומר התנהגות נאותה וערכית בתחומי השמירה על איכות הסביבה ובתחומים חברתיים ושמירה על מימשל תאגידי נאות.

מנהלי השקעות מספרים, ש"דרישה" כזו מגיעה גם מהלקוחות שלהם, שרוצים שההשקעות שלהן ייעשו רק או בעיקר, בחברות ששומרות על התנהגות נאותה בתחומים אלה.

השקעות אלה נקראות השקעות אימפקט - יש להן השפעות על הסביבה.

אני צריכה לציין, שאני שומעת זאת לאחרונה גם מתלמידות שלי, שמביעות רצון להשקיע רק בחברות שהן מזדהות איתן, על בסיס העיסוק שלהן והשמירה על מה ש"מצופה" מהן.


ולענין ההשקעות התמטיות בכלל:

מי שהוגדרה בשנת 2020 כ"מלכת וולסטריט", קתי ווד, המנכ"לית ובעלת החזון בחברת הקרנות ARK, מתמחה בהשקעה בתחומים ספציפיים, עם דגש על חדשנות.

היא משקיעה בעיקר בטכנולוגיות משבשות, בתחומים שונים.

היא מצהירה בברור, שטווח ההתייחסות שלה בבחירת השקעות הוא מעל ל 5 שנים.


אז יש לה קרן שמשקיעה בתחום הרפואה הגנומית, בתחום הדור הבא של האינטרנט, כהגדרתה, בתחום החלל, בתחום הפינטק, בתחום הרכבים החשמליים והאוטונומיים ואפילו.. קרן שמשקיעה בחברות ישראליות.

(כבוד!)

סה"כ 7 קרנות.

כולן השיגו תשואות פנומנליות בשנת 2020 וכולן ירדו בחדות, ב 2021, כאשר המשקיעים נטו לעבור מתחומי הטכנולוגיה ומהשקעה בחברות צמיחה, לחברות ערך ( שנותרו זולות אחריי הקורונה) ולתחומים שאמורים להנות מהסרת המגבלות ופתיחה מחודשת של הכלכלות.

(זו הזדמנות קנייה?).

רוב הקרנות של ark מנוהלות, אך דמי הניהול מאד סבירים.

ואכן, לעיתים בקרנות התמטיות, חשוב יחסית יותר הניהול האקטיבי, כי מדובר בתחום יחסית צר ומגמות וטעמים בקרב המשקיעים, עלולים להשתנות יחסית במהירות ולכן מנהל הקרן צריך להגיב.


אז "בגדול" יש לנו את הקרנות המחקות את המדדים ה"גדולים", ה"רחבים" בבורסות השונות בעולם, כמו למשל מדד ת"א 125 אצלינו.

המדדים האלה עדיין מאד פופולריים בקרב המשקיעים.

למשל, המדדים המרכזיים על הבורסות האמריקאיות, ה S&P 500 והנסד"ק 100, או הפוטסי 100, ה csi300 ו..... המדד הגדולים על מניות הדיבידנד הגבוה האמריקאיות או הארופאיות או הישראליות, ולדוגמא גם המדד העוקב אחר מחיר הזהב.


נראה שבסופו של דבר, בהרבה מאד תיקי השקעות, יש שילוב של השקעה במדדים "גדולים" ומקיפים ומאד מפוזרים, לבין השקעה במדדים תמטיים.


לפני מספר שנים, וורן באפט ענה לבחורה צעירה ששאלה אותו במה להשקיע:

"את מאמינה בכלכלה האמריקאית? אז פשוט תקני קרן מחקה של מדד ה S&P 500 ותשכחי ממנה״

האמנם?

קתי ווד טוענת שלא בטוח. מדוע?

היא טוענת שבעוד כמה שנים, מחצית מהחברות שנכללות היום ב S&P 500, כבר לא תהיינה בו או בכלל.

היא כאמור, רואה את העתיד שלנו משתנה במהירות ולדעתה (כמו שמדיניות ההשקעות שלה מלמדת), בהרבה מאד תחומים יש הרבה מאד טכנולוגיות משבשות, שיהפכו הרבה מהחברות שלא תתאמנה את עצמן לעתיד בזמן, ״להיסטוריה".

כלומר, לדעתה הרבה מהחברות שנמצאות היום במדד הרחב הזה, תישארנה מאחור ומחירי המניות שלהן לכן, יירדו.


מה דעתכם?

( בימים הקרובים אכתוב כאן על מדד מענין חדש שהושק לאחרונה...).