חיפוש

מה משפיע לאחרונה בעיקר על המגמות בשוקי ההון?

מה משפיע על השווקים בימים אלה?

בימים האחרונים ובעיקר בשנה האחרונה, השחקנים העיקריים שקובעים את האג׳נדה בשוקי ההון, הם הבנקים המרכזיים ובראשם הבנק הפדרלי האמריקאי.

הוא קובע את גובה הריבית במשק ( הוריד אותה לפני שנה לאפס), הוא יוצר את הנזילות בשווקים, הוא מחליט על צמצום או הרחבה מוניטרית וכל אלה הם גורמי מפתח בהשפעתם על שוקי המניות והאג׳חים.

אך לפעמים גם ׳השוק׳ אומר את דברו!

מי הוא השוק? אלה המשקיעים.

כיצד אנחנו יודעים מה הם אומרים או מה הם חושבים? על פי התנהגותם בשווקים.

אז לאחרונה, הבנקים המרכזיים במערב ובמיוחד הפד האמריקאי, עדיין מאד ׳ידידותיים׳ למשקיעים.

הם מותירים את הריבית באזור ה 0 ויו׳ר הפד, ג׳רום פאואל, הודיע לפני מספר חודשים שהוא יותיר את הריבית נמוכה, לעוד הרבה מאד זמן וגם אם האינפלציה תעלה מעל 2 אחוז בשנה.

אך לאחרונה פורסמו נתונים שמצביעים על כך שארצות הברית נמצאת בתהליך היציאה מהמשבר. בשילוב עם התקדמות קצב החיסונים, שוק ההון כבר רואה את הימים שאחריי המגיפה.

מעבר לכך שכתבתי פה כבר שזה יצר את מגמת המעבר מחברות צמיחה/טכנולוגיה לחברות ערך, ההערכות הן שהצמיחה הכלכלית בארצות הברית תהיה מאד גבוהה במחצית השניה של השנה.

אנשים חסכו הרבה כסף בשנת הקורונה והם גם מקבלים ממש בימים אלה, צ׳קים מהמימשל, וההערכה היא שהכסף יוזרם לרכישות של שרותים ומוצרים שלא ניתן היה לרכוש בתקופת הקורונה.

הביקוש אם כן, מוערך ככזה שיהיה מאד גבוה, אך מנגד, בהרבה תחומים ההיצע דווקא קטן, כי הרבה עסקים לא ייצרו בזמן הקורונה.

ביקוש גבוה והיצע נמוך, הוא מתכון קלאסי לעליית מחירים, קרי, אינפלציה.

ההתנהגות של המשקיעים בשבועות האחרונים, מלמדת שהם סבורים שהאינפלציה עלולה להיות ממש גבוהה, אפילו 4 או 5 אחוז בשנה, ואז יש חשש שהבנקים המרכזיים ייאלצו להעלות את הריבית במשקים.

אינפלציה גבוהה והעלאת ריבית, פוגעים במחירים של אג׳חים לטווח ארוך והחששות הללו של המשקיעים, הורידו בחדות את מחירי האג׳חים הללו, כי הרבה משקיעים רצו להיפטר מהם ולכן התשואות עליהן עלו.

וזה הדבר שנמצא במוקד החדשות בשבועות האחרונים: עליית התשואות על האג׳ח הממשלתי האמריקאי לעשר שנים ( וגם לשלושים).

אם יש צפי לאינפלציה והעלאת ריבית, לא כדאי להחזיק אג׳חים ארוכים.

אז העובדה שהרבה משקיעים מוכרים אותן, והמחירים יורדים והתשואה עולה, מצביעה על כך שהם סבורים שהאינפלציה תעלה והעלאת הריבית תגיע לפני המועד שהבנק הפדרלי נקב בו בעבר.

ריבית גבוהה יותר גם פוגעת ברווחיות העסקים ובמיוחד של חברות טכנולוגיה.

לכן ראינו שהנסד׳ק 100, המדד המרכזי על חברות הטכנולוגיה, תיפקד גרוע יותר בשבועות האחרונים בהשוואה למדדי מניות אחרים.

ביום חמישי האחרון פאואל ניסה להרגיע את השווקים וטען שיש התקדמות במצב הכלכלי אבל המצב עדיין רחוק מזה שהיה לפני המגיפה ורמז שלא יעלה כל כך מהר את הריבית.

האם השווקים מאמינים? לא בטוח.

על כל פנים המצב רגיש, תימשך תנודתיות רבה וכדאי לעקוב אחריי התשואות על האג׳חים האמריקאיים ל 10 ואחריי ׳מדד הפחד׳ ( ה vix ).

וכדאי לפזר השקעות במכשירי השקעה שונים, בבורסות שונות ובקטגוריות שוק שונות.