חיפוש

מה קורה בשוקי ההון הימים האחרונים?

הימים האחרונים היו לא קלים בשוקי ההון בארץ ובחו׳ל.

בארץ השוק כבר מתחילת משבר הקורונה, אינו מתפקד טוב, למעט מניות הטכנולוגיה, ועדיין לא ׳החזיר׳ את מרבית הירידות מחודש מרץ.

בימים האחרונים, המדדים ירדו ואפילו בחדות, לאור העליות המשמעותיות במספר החולים המאומתים, מה שיצר בקרב המשקיעים חשש, שפנינו לסגר נוסף, שיפגע מאד בכלכלה ובחברות הנסחרות.

בארצות הברית, במהלך החודשים האחרונים, מניות הטכנולוגיה ובעיקר 6 הגדולות והמובילות (אפל, אמזון, אלפאבית (גוגל), מיקרוסופט, פייסבוק ונטפליקס)

ומניות של חברות הנהנות מהמגמות הדיגיטליות ומעבודה או שרות מרחוק, הובילו את המדדים האמריקאים לעליות מרשימות, למרות שהמצב הכלכלי עדיין קשה.


אך בשבוע האחרון, חל שנוי.

מדד מניות הטכנולוגיה, הנסד׳ק, ומניות הטכנולוגיה הגדולות, ירדו מספר ימים ברציפות (המלצתי כבר לפני מספר שבועות לקחת רווחים במניות הטכנולוגיה שעלו הרבה), בעיקר מכיון שההערכה בקרב רבים מהמשקיעים היתה, שהמניות הללו עלו חזק מדיי ומהר מדיי.


איך זה קרה?

השוק הגיע לשלב האופוריה והתנתק משיערוכים כלכליים והצדקות כלכליות לעליית מחירי המניות (ראו מקרה טסלה).

כשהשווקים מגיעים לשלב האופוריה במחזור התנהגותם, זה הזמן לצמצם אחזקות ולהבין שרמת הסיכון עלתה!!!

אז לאן הופנה הכסף שהשתחרר ממכירת מניות הטכנולוגיה המובילות?

חלקי נשמר בצד, לשימוש כאשר תגענה עוד ירידות ואז ניתן יהיה להכנס חזרה לשוק במחירים יותר נמוכים.

אבל חלק ניכר ממנו, פשוט הושקע בתחומים אחרים.

נראה שחל מעבר ושנוי בהעדפות המשקיעים מהתמקדות במניות הטכנולוגיה, שזה היה המקום להיות בו בימי המגיפה, למניות ערך, בתחומים אחרים, שנשארו מאחור בראלי של השווקים והינן הרבה יותר זולות היום ממניות הטכנולוגיה.

חברות הטכנולוגיה מצליחות ומרוויחות יפה כאשר הכלכלה בסגר והרבה מהפעילות עוברת לדיגיטל, לאינטרנט.

אבל כאשר הכלכלה מתאוששת ויותר ייותר פעילויות נפתחות, ההערכה היא שחברות בתחומים אחרים כמו בתחומי התעשיה, הפיננסים, הכימיה וכו׳, יעשו catch up.


אז מה יהיה בהמשך?

תלוי בהשפעות הוירוס ובהשפעתו על הפעילות הכלכלית.

המעבר להשקעה בחברות ערך ( בעלות מחיר סביר או נמוך יחסית), מונעת על ידי נתונים שמעידים על שיפור המצב הכלכלי או התקדמות הפיתוח של חיסון, שיתרום להאצת הפעילות הכלכלית.

נתונים המעידים על שיפור המצב הכלכלי הם למשל, אבטלה נמוכה יותר, הוצאות צרכניות וכו׳.

אבל אם יהיו נתונים על עלייה במקרי ההידבקות לדוגמא וחשש מסגירה חלקית נוספת של הכלכלה, או אכזבה מהתקדמות בפיתוח חיסון וכו׳ - כל דבר שעלול לעצור או להחזיר לאחור את תהליך ההתאוששות מהמשבר, הכל ׳ישתנה׳ חזרה.

ולזה מצטרפים בארצות הברית, אי הודאות לגבי תוצאות הבחירות, חשש להחרפה במלחמת הסחר בין סין לארצות הברית, חשש מכך שהקונגרס לא יאשר תוכנית של הזרמה פיסקלית נוספת לשווקים, תפיחת החובות, הן של. ממשלות והן של העסקים-


וכל אלה הופכים את החודשים הקרובים למאד לא יציבים ושוקי ההון צפויים להיות מאד תנודתיים.

אז תהיו עם היד על הדופק!!!