חיפוש

רעיונות להגנה על תיק ההשקעות לנוכח מגמת העלייה באינפלציה

שוק ההון האמריקאי נותן בד׳כ את ׳הטון׳ בשוקי המניות בעולם.

ארה׳ב היא עדיין הכלכלה הגדולה בעולם וכך גם הבורסות הפועלות בה.

הנושא המרכזי בהשפעתו על הכלכלה האמריקאית ושוקי ההון בה, בחודשים האחרונים, הוא עליית ערכי האינפלציה והחשש מהעלאת הריבית שצפויה להגיע בהמשך, אם המגמה הזו תתעצם.

בנתון שפורסם בחודש האחרון, שעור האינפלציה השנתי מגיע כבר ל 5.4 אחוז וזאת לאור תהליך פתיחת הכלכלה לאחר משבר הקורונה (שעדיין לא ׳עזב׳ אותנו ושוב מרים את ראשו), והתייקרות מוצרים ושרותים שונים, כתוצאה מביקושים גבוהים. וזה בשילוב עם מחסור בחומרי גלם ומוצרים, לאור ירידה בייצור ובשילוחים בשנת המשבר.

כדי ׳לעזור׳ לכלכלה, למשקי הבית ולעסקים להתאושש מהמשבר, הבנק האמריקאי המרכזי והמימשל בארצות הברית, כמו גם במדינות רבות נוספות, הדפיסו והזרימו טריליוני דולרים לשווקים.

הדפסת כספים כה מסיבית, מגדילה משמעותית את חובות המדינה, מה שעלול לפגוע בערך הכסף, ובמיוחד אם הריבית המישקית תעלה.

אז מה עושים כדי להתגונן מהאינפלציה?

התשובות המסורתיות הן להשקיע במוצרים במחסור ( כלומר שאי אפשר להגדיל עד בלי סוף את הכמויות שלהם), כמו מתכות ובראשן הזהב וכיום יש גם האומרים: בביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים.

אבל, גם אם במבט ראשון זה עלול להשמע מוזר, כיוון בולט שהרבה מנהלי השקעות בחו׳ל ממליצים עליו הוא: השקעה בשוקי המניות.

ובו, מודגשות שתי קטגוריות עיקריות:

1. מניות טכנולוגיה גדולות ומבוססות (כמו אפל, גוגל, מייקרוסופט, פייסבוק) שפחות רגישות ללחצים אינפלציוניים.

2. מניות המחלקות דיבידנדים גבוהים ויציבים, כך שגם אם ערך הכסף יירד (שזו תוצאה של אינפלציה), המשקיע יוכל להנות מ׳הכנסה שוטפת׳ מהדיבידנדים, מה שיאזן את הירידה בערך הכספי הראלי של הסכום שמושקע במניות.

ומכיון שאנו שומעים לאחרונה יותר ויותר אזהרות על ׳נפילות׳ קרובות בשווקים (ובעיקר בשוק האמריקאי לאור המחירים הגבוהים של הנכסים), המניות שצפויות לרדת יחסית יותר כאשר יגיע ׳תיקון׳, הן בעיקר מניות הטכנולוגיה הקטנות והחדשניות, ובעיקר אלה שעדיין אינן רווחיות.


הערה:

אין לראות בנאמר כאן ייעוץ השקעות אישי. ייעוץ השקעות צריך להעשות באופן אישי בהתאמה למאפיין המשקיע.